Hledání on-line informací snadno a rychle
Čím jiným začít než vyhledávači. Určitě byste měli znát Google, Seznam, Bing a Yahoo, které patří mezi nejpoužívanější. Zajímavostí je, že v České republice je nejpoužívanější Seznam a až na druhém místě je Google. Pokud se už rozhodneme hledat informace na internetu, tak máme nejvíce problém s tím jak se v obrovském množství dat orientovat a vybrat si z nich jen to podstatné co nás zajímá. Obecně se zde uplatňuje pravidlo, které říká, že při zadání více slov máme větší šanci, že dostaneme požadované informace, než při zadaní jednoho slova.
Dochází totiž k upřesnění sekce, kterou hledáme a zobrazených výsledků je podstatně méně a tím pádem nemusíme ztrácet čas dlouhým proklikáváním všech stránek. Je to úplně stejné jako když střílíte z brokovnice na terč, jelikož více střel vylučuje minutí vašeho cíle. Při vyhledávání lze použít i celé věty nebo otázky, případně je dále upravovat. Lepší je změnit vyhledávaná slova než se snažit, podívat se co na nejvíce stránek.
Dalšími pomocníky při vyhledávání jsou takzvaní operátoři. Patří mezi ně: uvozovky, kombinace, minus a site. Uvozovky umožňují získat výsledky vyhledávání, ve kterých budou slova ve stejném tvaru a pořadí těsně u sebe. Operátoru mínus se někdy říká not. Mínus se píše bez mezery a lze ho užít jen s dalším slovem. Funkcí site je hledat informace z určitého webu. Například všechny zmínky o daních na www.centrum.cz (daně site:centrum.cz). Kombinace označuje situaci, kdy použijete dohromady více operátorů. Např.: uvozovky a mínus. Všichni operátoři a jejich funkce jsou uvedeny vždy v nápovědě na stránce vámi zvoleného vyhledávače.
Existuje možnost vyhledávát informace z on-line světa pomocí hlasu. Tato technologie byla vyvinuta původně pro mobily se systémy iOS a Android. Pro užití této funkce v počítači musíte mít poslední verzi vyhledavače Google Chrome.
Největším nebezpečím je při hledání on-line informací nalezení chybných a nesprávných informací. Svůj web si může založit každý a psát na něj co chce. Proto se vždy zkontrolujte kdo je autorem a jestli ho možno považovat za relevantní zdroj. Při důležitějších rozhodnutích je dobré si vše ještě jednou ověřit.