Koberec je dokonalý antistres, jen když je čistý
Koberce provází lidstvo již odnepaměti a ani v současné době není důvod nahradit je něčím jiným. Stále patří k těm nejoblíbenějším typům podlahových krytin. Stačí je pouze dobře vyměřit a položit a máte v bytě souvislou vrstvu krásného a velmi příjemného podkladu, po němž se můžete procházet pohodlně naboso. Co naplat, receptorům na chodidlech vyhovují především měkké povrchy, jsou jako balzám na pocuchané nervy a působí i jako antistres. To ovšem platí jen tehdy, je-li koberec udržován v čistotě.
Jak koberec udržovat v čistotě
Někteří lidé rádi napodobují retro styl a obklopují se věcmi, které jej připomínají, a tak chcete-li si alespoň trochu přiblížit dobu, kdy neexistovaly vysavače, můžete koberec svinout, vynést ven před dům nebo jej zavěsit přes balkonové zábradlí a vyklepávat jej rákoskou. Je to velmi účinné a navíc si upevníte svou fyzickou kondici.
A teď vážně, rákoskou koberce vyklepává v dnešní době jen málokdo, pokud vůbec někdo, a lidé plně důvěřují vysavačům. Ty obyčejné sáčkové však zvládnou nasát jen část toho, co se na podlaze usadí. Proč tomu tak je? Prachové částice totiž na sebe vážou i tuk a kožní maz – biologický materiál, snadno ulpívající na textilních vláknech. Vlastně je to podobné, jako kdybyste namísto praní prádla každou košili nebo ponožky položili na podlahu a vysáli z nich nečistoty vysavačem.
Jak vidíte, tuto absurditu lze snadno odhalit a spolu s tím naznačit, že koberec by měl být podroben čas od času důkladnějšímu očistnému procesu, jak se to např. odehrává v automatické pračce. Nejčastěji jde o čištění koberců Wismont čištění mokrou cestou, např. strojem Rotovac, s integrovanou rotační hlavicí a podtlakovým vysáváním. Tyto mechanismy zbavují plochu všech usazených a zašlapaných zbytků nežádoucích nečistot a zároveň likvidují i nepříjemný zápach, vyvolaný bakteriálním rozkladem organických látek.